One_fine_9_c29er

Jeszcze atrament dobrze nie wysechł w artykułach o nowościach brytyjskiej marki ON-ONE a tu proszę, Guitar Ted zaskakuje wszystkich informacjami "z pierwszej ręki" dotyczącymi ultra lekkiego karbonowego sztywnego widelca On-One. Plotki o tym nowym produkcie z wysp docierały do nas od paru miesięcy, nota bene tak samo jak te o karbonowej ramie 29. Mogliśmy oglądać pierwsze szkice, choć oczywiście nawet Królowa Elżbieta nie miała pojęcia o istnieniu takiego czegoś....Tajne przez poufne. A jednak ktoś puścił.....nie tylko farbę.

Michał Śmieszek

Guitar Ted został zaproszony na początku listopada do UK w celu przeprowadzenia osobiście inspekcji najnowszych dzieł chłopaków z Planet X. (On-One). Oprócz wspomnianych tytanowych i karbonowych rowerków dotykał własnymi palcami prawdopodobnie najlżejszy na świecie sztywny widelec do 29era, który jest wyjątkowy pod wieloma względami Z jego relacji wyłania się taki o to obraz:

 • rura sterowa tylko i wyłącznie pod stery o zmiennej średnicy czyli 1.5/ 1,1/8
 • górna część frontu jest jakby wypchnięta niczym klata Pudziana
 • za to dolna jest cofnięta...do tyłu ;) :) ;)
 • zanotowano charakterystyczne, widoczne na zdjęciach rysy "twarzoczaszki", tu goleni i korony - Guitar Ted określił je mianem "Techno wymieszane organicznymi formami"
 • mocowanie zacisku hamulca tarczowego typu POST-MOUNT
 • pionowe haki, 
 • 38mm offset!!
 • 450mm wysokości
 • waga zmierzona: 550g

One_fine_6-race-fork

Zdaniem GT najbardziej dyskusyjne są pionowe haki, które raczej słabo trzymają koło w trakcie hamowania. Niestety nasz guru nie miał okazji przetestować sztywnika, gdyż wolał aby rowery na których śmigać miały podobny "setup". Niemniej warto zwrócić uwagę na nietypowy offset widelca - 38mm to naprawdę niewiele, oraz na równie nietypową wysokość 450mm. Najwyraźniej wyspiarze chcą zapoczątkować nowy trend wśród społeczności Świata Wielkiego Koła, tj obniżenie przodu roweru i tym samym wyciągnięcie pozycji. Wystarczy spojrzeć na rozwiązanie promowane przez Shedfre Ragley jakby nie było markę założoną przez współtwórcę On-One. Guitar Ted ma jednak wątpliwości co do skutków pomysłu. 20mm różnicy między widłami On-One a ogólnie dostępnymi sztućcami przekłada się na co najmniej 1 stopień różnicy w kącie główki, a to już całkiem sporo i może wyraźne wpłynąć na sterowność roweru. Cena widelca to około 250GBP. Nabędziemy go drogą kupna na wiosnę 2012

Angielski dowcip nie zamyka się tylko na nietypowej długości i offsecie. On-One planuje wprowadzić do produkcji dwie wersje sztywnych sztućców. Pierwsza to wyżej przedstawiona dedykowana do ramy On-One Carbon Race. Druga zaś, bliźniaczo podobna, będzie przeznaczona do modelu "Lurcher", czyli trail'owej wersji karbonowego On-One. Od lżejszego braciszka wyróżniać go będzie:

 • wyższa masa
 • cena
 • mocowanie zacisku hamulca tarczowego w standardzie IS2000
 • i uwaga... haki na sztywną oś!! Będziemy mogli stosować naprzemiennie oś 15mm lub 20mm, ponieważ w komplecie otrzymamy odpowiednie redukcje.

One_fine_7-lurcher-fork-tru

"Pancernik" trafi do sprzedaży niestety jeszcze nie tej wiosny. Spodziewamy się go przed Euro 2012. Najwyraźniej angielscy kibice potrzebują zorganizować więcej "ustawek" w celu sprawdzenia oręża w boju.

A na sam koniec niusa jeszcze jedna świeżynka. Planet-X, wykupił kultową i znaną amerykańską markę TITUS, która specjalizowała się w produkcji tytanowych i karbonowych komponentów między innymi dla segmentu 29er. Ten zakup może otworzyć nowe drogi rozwoju On-One. Guitar Ted będzie trzymał rękę na pulsie...

One_fine_9_c29er

 

Tagi On-One, Ragley, Carbon fork, Rigid, Sztywny widelec, widły, sztuciec, Planet-X, Titus, Guitar Ted, 29er, sztywne karbonowe ramy